Skuteczne metody usuwania blizn

10 lutego 2016

W młodości blizny są czasem powodem do dumy, dowodem na przeżycie różnych ciekawych przygód. Jednakże w późniejszym wieku stają się często powodem do kompleksów i nie wyglądają zbyt estetycznie. Blizny są naturalnym efektem gojenia się ran. Wiele jest rodzajów blizn, tak samo jak metod na ich usunięcie. Wybranie odpowiedniej metody zależy od obszaru umiejscowienia blizny, czy jej wieku.

 Blizny można owszem usunąć metodami chirurgicznymi, jednak są mniej inwazyjne sposoby na pozbycie się blizn. Zabiegi takie przeprowadza się w gabinetach dermatologicznych oraz kosmetycznych. Wśród najczęściej stosowanych znajduje się: dermabrazja, mikrodermabrazja, dermabrazja laserowa, peeling chemiczny, mezoterapia, krioterapia i wiele innych.


Dermabrazja

 

            Dermabrazja polecana jest do usuwania blizn powstałych w wyniku ospy, czy trądziku. Zabieg polega na ścieraniu za pomocą specjalnej głowicy naskórka. Wykonywany on jest w miejscowym znieczuleniu. Podczas zabiegu może być kontrolowana głębokość ścierania zewnętrznej warstwy skóry. Po wykonanym zabiegu nakłada się opatrunek. Gdy pacjent posiada głębokie blizny – zabieg będzie musiał być powtórzony po kilku miesiącach.

 

 

Mikrodermabrazja

 

            Zabieg ten również polega na ścieraniu zewnętrznej warstwy skóry, lecz jest on mniej inwazyjny od dermabrazji. Dzięki zabiegowi zmniejszymy widoczność blizn potrądzikowych, a także rozstępów, zmarszczek i przebarwień. Po jego przeprowadzeniu nie potrzebne są opatrunki, a efekty widać już po około 3 dniach. Dla uzyskania lepszych efektów zabieg wykonuje się w seriach, w ustalonych odstępach czasowych.

 

Dermabrazja laserowa

 

            Metoda ta stosowana jest do usuwania dużych i przerośniętych blizn. Podczas zabiegu komputer steruje głębokością ścierania. Dzięki temu zastosowaniu i właściwościom lasera zdrowa tkana zostaje nienaruszona, a uszkadzana za pomocą wiązki lasera tkanka pobudzana jest do procesów naprawczych. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, po jego przeprowadzeniu należy nosić specjalny opatrunek.


Głęboki peeling chemiczny.

 

Peelingi chemiczne skuteczne są w przypadku płytkich blizn. Podczas zabiegu złuszczany jest naskórek, przez co skóra pobudzana jest do  procesów regeneracyjnych. Podczas zabiegu stosowane są odpowiednie mieszanki chemiczne, które rozpuszczają zewnętrzną warstwę skóry.

 

Mezoterapia

 

Mezoterapię wykorzystuje się przeważnie do usuwania twardych, przerośniętych blizn. Podczas zabiegu zostaje wstrzyknięty preparat sterydowy, który zamienia narośl
w zwykłą bliznę. Zabieg powtarza się kilkakrotnie w celu uzyskania zadowalających efektów.

 

            Należy pamiętać, że oprócz stosowania specjalnych zabiegów należy codziennie dbać o blizny. Należy je natłuszczać, nawilżać, czy masować, a także chronić przed nadmiernym działaniem słońca oraz niskich temperatur.