Laserowe zamykanie naczynek - na czym to polega?

10 lutego 2016

Zabieg zamykania naczynek z zastosowaniem lasera dotyczy osób z cerą naczynkową, które posiadają popękane krwinki. Problem ten jest szczególnie widoczny, gdy występują one na twarzy. Potrafią nie jedną osobę wpędzić w kompleksy i zepsuć samopoczucie. Jest jednak na nie sposób – laserowe zamykanie naczynek.

 

Zamykanie naczynek za pomocą lasera

            Metoda ta pozwala na usunięcie powstałych zmian naczynek krwionośnych, dzięki czemu są one mniej widoczne.  Jest to zabieg wykonywany za pomocą lasera, dlatego też istnieje niewielkie prawdopodobieństwo pojawienia się powikłań po zabiegu. Jest to zatem metoda bezpieczna i mało inwazyjna. Zamykanie naczynek w obszarze nóg jest również dobrą alternatywą dla zabiegu skleroterapii.

Działanie lasera

            Podczas wykonywania zabiegu laser emituje wiązkę światła, która dociera do naczyń krwionośnych. Następnie dochodzi do wysuszenia naczyń krwionośnych i ich zapadnięcia,
a w końcowy rezultacie do ich wchłonięcia przez organizm.Dzięki temu zmiany przestają byćwidoczne.Długość fali lasera podczas wykonywania zabiegu może być zmieniana, dlatego też można nim zamykaćnaczynia krwionośne różnorodnej wielkości.

            Wskazaniem do wykonania zabiegu jest: rumień, zaczerwienienia skóry, naczyniaki, trądzik różowaty, czy teleangiektazja.

Przygotowanie do zabiegu

            Przed zabiegiem pacjent powinien nawadniać organizm. Pozwoli to na wyeliminowanie potencjalnych skutków ubocznych zabiegu. W dzień zamykania naczynek za pomocą lasera nie powinno się pić alkoholu, czy wykonywanie intensywnych ćwiczeń. Zabieg trwa około 20 minut, w zależności jakiego obszaru ciała dotknęły zmiany.

            Zabieg jest bezbolesny, lecz może towarzyszyć mu uczucie lekkiego pieczenia. Po wykonaniu zabiegu u pacjenta mogą pojawić się siniaki lub obrzęki, lecz utrzymują się one tylko przez kilka dni po zabiegu.

Efekty i ich trwałość́

            Pierwsze efekty widać nawet w trakcie zabiegu. Niektóre z naczynek krwionośnych zamykają się od razu, niektóre po kilku tygodniach. Leczenie obejmuje około 3 do 5 wizyt w gabinecie, w odstępie czasowym 3-4 tygodnie.

Po zabiegu

            Po zabiegu należy unikać nadmiernego słońca, przegrzewania organizmu, szczególnie podczas gorących kąpieli, czy solarium, zrezygnować na jakiś czas z intensywnych ćwiczeń,
a także unikać kosmetyków z alkoholem i tych, które mogą podrażniać.

            Wskazane jest także używanie maści oraz kremów wzmacniających skórę oraz
o działaniu łagodzącym, a także preparaty z witaminami B2, C i PP.

Przeciwwskazania

            Każdy zabieg ma także przeciwwskazania. W tym przypadku są nimi: ciąża i okres laktacji, świeża opalenizna, zaburzenia krzepliwości krwi, uszkodzenia skóry, padaczka, aktywna łuszczyca, czy bliznowce i wiele innych. Z tego względu przed przystąpieniem do zabiegu, osoba wykonywująca go, powinna przeprowadzić z pacjentem szczegółowy wywiad, by wykluczyć wszelkie przeciwwskazania.