Podstawowe zasady pielęgnacji cery naczyniowej

Cera naczyniowa jest zmorą dla wielu osób. Jest ona bardzo delikatna, a także cienka. Charakteryzuje się widocznymi zaczerwieniami i pajączkami. Powstają one jako konsekwencja mało elastycznych naczyń krwionośnych, szczególnie podczas mroźnej, czy słonecznej pogody. Jak zatem dbać o cerę naczynkową?

Codzienna pielęgnacja domowa

            Cera naczynkowąjest wymagająca. Potrzebuje codziennej uwagi i specjalnej pielęgnacji. Do mycia twarzy powinno używać się letniej wody – nie może być zimna, ani gorąco, gdyż zwiększa ona widoczność naczyń krwionośnych.Zamiast zwykłej wody z kranu, najlepiej do mycia używać wody przegotowanej lub mineralnej. Woda z kranu zawiera chlor, który dodatkowo podrażnia skórę.

Specjalne kosmetyki

         Na co dzień należy używać kosmetyków przeznaczonych do cery wrażliwej
i naczyniowej. Preparaty przeznaczone do tego typu cery zawierają między innymi: witaminy C, K, PP, które wzmacniają naczynia krwionośne,  rutynę, Ginko bilobę, czyli ekstrakt
z miłorzębu japońskiego, wyciągi z kasztanowca, arniki górskiej, kwiatów dzikiego mirtu. Wszystkie te składniki mają za zadanie zmniejszyć kruchość naczynek i ich wzmocnienie.

Czego kosmetyki nie powinny zawierać?

            Osoby z cerą naczynkową nie powinny używać niektórych kosmetyków. Do tej grupy należą szczególnie te, które zawierają alkohol etylowy, mentol, aceton, kwas witaminy A, mocznik, czy glikol propylenowy.  Wymienione substancje podrażniają cerę i mogą one nasilić problem pękających naczynek.

            W lecie zaleca się także stosowanie specjalnych kremów do twarzy chroniących przed promieniowaniem słonecznym, a w zimie kremów chroniących przed mrozem.

Tegu unikaj!

            Osoby z cerą naczynkową mogą w pewnym stopniu zapobiec pojawianiu się nowych naczynek krwionośnych. Wystarczy unikać gorących potraw i napojów, a także gorących kąpieli, alkoholu, ostrych przypraw, nadmiernej ekspozycji na słońce, a także jeśli to jest możliwe chronić cerę przed nagłymi zmianami temperatury. Nie zaleca się również wyciskania zaskórników i krostek, gdyż może dojść do uszkodzeń i tak kruchych naczynek.

Usuwanie popękanych naczynek

            Jeśli posiadamy bardzo wiele popękanych naczynek możemy się udać do gabinetu medycyny estetycznej w celu ich zlikwidowania. Najlepszym czasem na poddanie się zabiegom jest jesień, gdyż w tym okresie nie ma znacznych wahań temperatury na zewnątrz.

            Poszerzonych i widocznych naczynek można pozbyć się za pomocą jonoforezy, elektrokoagulacji, bądź lasera. Przed zabiegiem przeprowadzana jest konsultacja, która wykluczy wszelkie przeciwwskazania.

Leave a Comment